V případě alergických reakcí neužíváme speciální léky pro psy. Používáme proto lidská antihistaminika a dávkujeme je podle váhy psa. O jakých lécích konkrétně se bavíme? Jsou to například zyrtec, dithiaden nebo fenistil.
Dávkování
V případě alergické reakce vašeho zvířete je ideální zavolat na veterinu a poradit se, kolik lze čeho můžete podat. Pokud potřebujeme jednat rychle a není prostor na telefonát, u menších psů se řídíme dávkou vhodnou pro dítě, u větších psů lze podat i dávku odpovídající dospělému člověku. Předávkování psa lékem na alergii je menším zlem (neohrožuje ho přímo na životě, naopak ho zklidní, což je i to, čeho se při alergické reakci vždy snažíme dosáhnout), na rozdíl od rozvinutého anafylaktického šoku.
Alergická reakce psa může být jen lokální, například kopřivka z běhání po trávě nebo celková, kdy pes postupně otéká, horní cesty dýchací se stávají neprůchodnými, zvíře je malátné a nastupuje až anafylaktický šok a ztráta vědomí.
První pomoc
Jako první pomoc zvíře prohlédneme. Pokud jsme schopni najít příčinu alergické reakce, třeba rostlinu nebo žihadlo, odstraňme ji. Žihadlo vyjmeme opatrně, v zadečku je stále jed, nemačkáme ho tak, aby se ještě více jedu vytlačilo do těla. Psa chladíme, zamezíme co nejvíce jeho pohybu (pokud uneseme, vezmeme do náruče), podáme výše zmíněná antihistaminika (pokud je zvíře při vědomí) a jedeme na veterinu.
V ordinaci nebo na klinice je lékař při rozsáhlé reakci schopný podat infuzi s glukokortikoidy, která pomůže stav řešit.
Text: tým VET-PLUS