Článek

Provádíme čištění zubního kamene

Obracíte se na nás s dotazem, jakým způsobem provádíme čištění zubního kamene psů i kočiček. Ošetření chrupu provádíme v celkové anestezii. Pacientovi zajistíme dýchací cesty endotracheální kanylou pro zamezení vdechování aerosolu do plic. Odstranění se provádí ultrazvukem při současném chlazení vodou, což nám pomáhá zabránit přehřátí zubní dřeně.

Na závěr ošetření ještě provedeme povrchovou úpravu skloviny leštícím kotoučem a leštící pastou. Zajistíme tím odstranění zbytkového zubního plaku a vyhlazení povrchových nerovností, které vznikají při odstraňování ultrazvukem. Dutinu ústní závěrem ještě vydesinfikujeme výplachem roztoku chlorhexidinu.

A proč o tom celém mluvíme? Vzhledem k absenci příznaků a bolesti u zvířete v časné fázi onemocnění bývá majiteli problém se zuby často přehlížen. Neřešené záněty dásní a parodontu ale mohou mít vážné dopady na zdravotní stav zvířete, proto je vhodné jejich výskytu předcházet a případně je adekvátně a včas řešit ošetřením. Nebojte se nás proto, při libovolné návštěvě v naší ordinaci, zeptat, jak na tom váš čtyřnohý kamarád se zuby je. Rádi mu zoubky zkontrolujeme.