Článek

Jaká přirozená opatření zvolit před oslavami konce roku?

Ideální je se na poslední den v roce připravit předem a pokusit se tak co nejvíce zmírnit důsledky bujarých oslav již v zárodku. Prevence, včetně dočasného omezení svobody našich čtyřnohých přátel, má v tomto období svůj zásadní význam.

Odpalování petard je na denním pořádku i týden nebo dva před silvestrovskou půlnocí. I když jste při venčení zvyklí, že váš pes ovládá základní poslušnost a pouštíte ho na volno, v tomto období raději používejte vodítko. Ujistěte se také, že váš miláček má na obojku uvedené své jméno a vaše telefonní číslo pro případ ztráty. Reakce zvířete při odpálení petardy v jeho těsné blízkosti může být velmi zmatená. Pes vás nebude vnímat, snadno uteče a může se v takovém stavu vážně zranit.

V případě, že vaši svěřenci pobývají přes noc venku, vezměte je v tento čas dovnitř a dopřejte jim útočiště v útrobách domu, kde stěny odstíní hluk a dokáží zamezit nechtěnému útěku přes plot zahrady.

V bytě nebo uvnitř domu zatemněte okna stažením žaluzií, rolet nebo závěsů. Pusťte nahlas televizi či rádio. Pelíšek umístěte ve své blízkosti a věnujte pejskovi nebo kočičce dostatek pozornosti a hlazení. Chovejte se normálně, dbejte na to, ať z vás nejsou cítit obavy, že se odehrává něco výjimečného. Vyzkoušet můžete i nahlas mluvit klidným tónem.

Na zklidnění zvířat nepoužívejte humánní (lidské) léky, které jsou nevhodné svým složením. Na klinice vám rádi poradíme, jaké veterinární prostředky můžete volit.

Text: VET-PLUS