Článek

Močové kameny u psa nebo kočky

Do ordinace k nám nejednou přicházejí majitelé psů nebo koček, protože si všimli u svého čtyřnohého kamaráda nesnází při močení. Na potencionální problém s močovými cestami může majitele upozornit více okolností, jako jsou častější močení nebo bolestivost při něm, močení po malých porcích či naopak nadměrné pití a močení. V některých případech může moč i specificky zapáchat, pěnit, eventuálně lze pozorovat příměs krve nebo dokonce okem viditelný močový písek.

Struvity pod mikroskopem

Při těchto potížích se může jednat o struvity, močové krystaly, které vznikají v zásadité moči. Běžné pH moči psů a koček je kyselé, ale to se může vlivem faktorů, jako jsou například druh krmiva nebo onemocnění (infekce močových cest), měnit v zásadité.

Struvitové krystaly lze spolehlivě nalézt při vyšetření močového sedimentu, v případě formace do močových kamenů lze tyto zachytit pomocí sonografického (jako vidíte na našem videu) nebo RTG vyšetření.

Přítomnost krystalů v močí je problém, se kterým se běžně setkáváme jak u psů tak i koček. Pro léčbu je klíčové okyselení moči, kterého lze dosáhnout efektivně pomocí doplňků stravy ve formě speciální pasty nebo změnou krmiva. Pokud je v močových cestách přítomna infekce, nasazujeme antibiotika. Délka terapie je závislá na vyvolávající příčině, v některých případech může být i dlouhodobá (např. ve formě změny krmiva).

Pokud je stav zvířete trpícího na struvity neřešený déle, dochází ke vzniku struvitových konkrementů (kamenů), které již není možné odstranit z močového měchýře jinak, než chirurgicky. Jinak hrozí obstrukce (ucpání) močové trubice kamínkem. Velikost močových kamenů je různorodá, může se pohybovat od několika milimetrů až do velikosti několika centimentů.

Vytvořené struvitové kameny jsou již velmi vážný a potencionálně život ohrožující stav. Zvíře se snaží močit, nic však nevymočí a naříká bolestí. Pokud takovou situaci u svého zvířátka zaznamenáte, neprodleně navštivte svého veterináře.

Vyjmutí kamenů z močového měchýře
Na vyjmutí kamenů používáme takovouto „lžičku“
Vyjmuté kameny pošleme na rozbor složení, což nám umožní nasadit odpovídající dietu.

Text: tým VET-PLUS