Článek

Nádory na mléčné liště

K nejčastějším nádorovým onemocněním, se kterými se na klinice pravidelně setkáváme, jsou nádory na mléčné liště u fenek. Onemocnění to může být vážné, 40 až 50 % těchto nádorů bývá zhoubných. Dobrou zprávou ale je, že při včasném odhalení a odstranění bouličky správným způsobem dokážeme podstatně zvýšit pravděpodobnost prodloužení života pacientek, často dosáhneme i jejich plného vyléčení.

Pojďme se dál podívat pod pokličku tohoto onemocnění, ať víte, s čím se jako majitelé psích holčiček můžete setkat a co a jak udělat, aby to dopadlo co nejlépe.

Příběh Nelinky

Vše si vysvětlíme na příběhu naší pacientky Nelinky, kterou k nám na preventivní prohlídku přivedli ošetřovatelé z útulku Dogpoint, kam se ve věku osmi let dostala po odložení svými majiteli. Součástí základní prohlídky Nelči byla i kontrola mléčné žlázy, která je u feny tvořena dlouhým pruhem vedoucím od podpaží až k tříslu, oboustranně. Klinickým vyšetřením pan doktor odhalil několik bouliček, největší z nich dosahovala velikosti 2 cm. Jedná se o častý jev, kdy se na mléčné žláze netvoří pouze jeden nádor, bývají dva i více. Měří od několika mm a mohou dorůst do rozměrů až několik desítek cm. Vám doma se podaří asi nejčastěji nahmatat podezřelou bouličku při mazlení a drbání na bříšku.

Chirurgická léčba

Léčba nádorů na mléčné žláze se provádí chirurgicky. V závislosti na velikosti a počtu útvarů ve žláze odstraňujeme buď pouze samotné nádory (tzv. lumpektomie) nebo volíme rozsáhlejší zákrok, mastektomii. Při ní odoperujeme nejen útvary, ale i části mléčné žlázy, případně žlázu celou.

Onkologický screening

Fenku jsme podrobili screeningovému vyšetření pro vyloučení rozsevu nádoru v těle, kterým říkáme metastázy (přesně je definujeme jako ložiska nádorových buněk vzniklá roznesením nebo odtržením primárního zhoubného nádoru, jejich přenos je realizován krví nebo lymfou). U Nelinky bylo vše v pořádku, a protože ani krevní testy neodhalovaly žádný další zdravotní problém, mohli jsme přistoupit k operačnímu zákroku.

Pozn.: Metastázy dokážeme nejčastěji identifikovat pomocí RTG snímku v oblasti plic, jako na tomto snímku jiného pacienta. Jsou to ty bílé kuličky v oblasti žeber.

Kastrace jako prevence vzniku nádorů na mléčné žláze

Při výskytu tohoto onemocnění navíc fenku vždy i kastrujeme, s každým dalším proběhlým cyklem se totiž zvyšuje riziko výskytu nového útvaru. Podle zdrojů American College of Veterinary Surgeons kastrace provedená před prvním háráním sníží riziko vzniku tohoto druhu rakoviny pouze na 0,5%, kastrace provedená po prvním hárání na cca 8% a po druhém hárání se již riziko zvyšuje na 26%.

Nelinka podstoupila mastektomii

U Nelinky jsme se na základě všech předoperačních vyšetření rozhodli provést mastektomii. Mastektomie je sice náročný operační zákrok, ale pokud rekonvalescence probíhá bez komplikací, trvá návrat k plnohodnotnému životu jen 2 – 3 týdny. Bezprostředně po zákroku Nelinka ještě na hospitalizaci pod dozorem sestřičky chvíli dospávala, než se po probuzení z inhalační anestezie postavila na nohy. A hned potom jsme ji mohli s klidným svědomím předat jejím ošetřovatelům ke zpáteční cestu do útulku.

Histopatologický rozbor

Odstraněnou tkáň jsme poslali na histopatologický rozbor, který nám vždy řekne více o tom, zda je nádor zhoubný či ne … případně prozradí i to, jak je agresivní. Získáme tím velmi cenné informace, které umožní vhodně volit další kontrolu pacientky a řešit její následnou léčbu.

A protože je Nelinka hodně statečná fenka, hned druhý den po zákroku už měla chuť se projít a počuchat si na trávníku. Máme z ní radost a přejeme jí, ať v útulku co nejdříve potká svého nového páníčka.

Text: klinika VET-PLUS