Článek

Nástrahy vánočních svátků

Vánoční svátky bývají jedním z nejšťastnějších období roku. Užíváme si sváteční atmosféru, odpočíváme, připravujeme spoustu dobrot. A aby nám domácí pohodu svátků nepokazila nečekaná návštěva veterinární ordinace, přinášíme dnes informace o nebezpečích, která na naše čtyřnohé kamarády mohou speciálně v tomto čase v našich domovech číhat.

Na co si dát nejvíce pozor?

  • nebezpečné potraviny – toxické
  • nevhodné potraviny – tučné, sladké
  • vánoční rostliny
  • dekorace a cizí tělesa
  • vánoční vůně
  • čistící prostředky
  • otevřený oheň

Čokoláda

Často diskutovaná a o svátcích v domácnosti všudypřítomná potravina může představovat závažné zdravotní riziko. Její součástí a pro zvířata toxickou látkou je kofein a především tzv. teobromin. Ten je obsažen v kakau a tím pádem, čím větší procento kakaa v čokoládě je, tím větší riziko pozření čokolády znamená. Otrava se může projevovat zrychlením srdeční činnosti, zrychleným dýcháním a zažívacími potížemi – zvracením, průjmem, křečemi. Pro psy je toxická dávka teobrominu 250-500 mg/kg, pro kočku  200mg/kg. Čokoláda na vaření obsahuje cca 1400 mg teobrominu na 100g, tudíž toxická dávka pro např. 5 kg psa může být už necelá tabulka této čokolády, pro stejné velkou kočku méně než ¾ této čokolády.

Rozinky a hroznové víno

Toxicita hroznového vína a potažmo rozinek byla zatím zjištěna pouze u některých plemen psů. Otravy nesouvisí s aplikací postřiků, přítomností semen ani s odrůdou vína. Nejnižší zaznamenaná toxická dávka byla 9-18 g/kg hmotnosti. Tzn. pro psa o hmotnosti 5 kg mohou nastat zdravotní komplikace po pozření už 45-90 g čerstvého hroznového vína! Otrava se většinou projevuje zažívacími potížemi – zvracení, křeče, průjem, ale může vést i k selhání ledvin. Proto je vždy při podezření na pozření hroznového vína či rozinek vhodná neodkladná návštěva lékaře a včasné zahájení podpůrné léčby.

Kynuté těsto

Riziko pozření kynutého těsta zmiňujeme ze dvou důvodů. Prvním je mechanický účinek procesu kvašení, vznikajících plynů a tím způsobené dilatace žaludku. Klinické příznaky a následky mohou být poté obdobné jako např. u život ohrožující torze žaludku. Druhým a nebezpečnějším problémem je biochemický účinek ethanolu, který při kvašení vzniká. U psů dochází k depresi nervového systému a metabolické acidóze – překyselení organismu, které může být při neléčení smrtelné. Při pozření těsta je nutná okamžitá návštěva veterinárního lékaře, který vyvolá zvracení, případně provede laváž žaludku a stabilizuje pacienta infuzní terapií a další medikací. Časté jsou intoxikace hlavně u psů “pažravců” – bíglů, retrívrů atd.

Cukroví, kosti, alkohol …

Mezi tuto kategorii potravin řadíme takové, které sice vašeho psa nebo kočku přímo neotráví, nicméně žádné zvíře se po jejich pozření nebude cítit dobře a v kondici. V některých případech se dokonce nevyhnete návštěvě veterináře. Zvířeti určitě do misky nepatří uvařená kapří hlava, ani žádné jiné kosti z vařeného masa pro jejich velmi špatnou stravitelnost. Kosti vařením či pečením změní strukturu, ztvrdnou a při skousnutí jsou ostré a třepivé. Mohou způsobit zácpu, poškození střev či jejich uvíznutí v něm nebo dokonce vzpříčení kosti.
Vánoční stoly se také prohýbají pod tíhou pochutin a cukroví a na nás je udržet pevnou vůli a svým miláčkům ničím z toho nepřilepšovat, jinak je mohou čekat menší či větší žaludeční potíže. O alkoholu platí to samé, i jeho malé množství dokáže zvíře opít, vzhledem k jeho velikosti.

Vánoční rostliny

U všech níže popsaných rostlin nejsme jednoznačně schopni přesně diagnostikovat jejich pozření ani zvolit cílenou terapii. Pokud zachytíte, že vaše zvíře rostlinu či její část pozřelo, je nejdůležitější zahájení časného vyvolání zvracení a cesta k lékaři, který je schopný podat jako pomoc odpovídající látky. Problémy s pozřením rostlin řešíme nejčastěji u koček a štěňat.

Jmelí

Příznaky otravy jsou odvislé od pozřeného množství rostliny, bobule jsou nejjedovatější.  Malé množství způsobuje slinění, zvracení a průjem, větší množství náhlý pokles krevního tlaku, arytmie, záchvaty až smrt.

Cesmína

Poslední dobou stále více populární cesmína se zelenými listy a červenými bobulemi. Při otravě se dostavuje slinění, zvracení a bolesti břicha.

Vánoční hvězda

Rostlina mírně jedovatá pro psy i kočky. Její bílá pryskyřice obsahuje různé saponiny, které mohou vyvolat zažívací obtíže jako slinění, zvracení a průjem. Při potřísnění kůže se objevuje zarudnutí a svědivost. Potíže jsou obvykle mírné a naštěstí přechodného rázu.

Jehličí

Jehlice ze stromků mohou být nebezpečné při pozření jako cizí těleso způsobující mechanické poškození nebo ucpání střev. Pokud používáte jako vánoční stromek araukárii (blahočet), tak ta může být potencionálně toxická pro kočky.

Vánoční vůně

Veškeré hojně používané vánoční vůně jako františky, purpury nebo různé druhy vonných svíček mohou zkomplikovat život kočičímu astmatikovi nebo libovolnému zvířeti s kašlem.

Dekorace a cizí tělesa

Zářivě a třpytivě ozdobený stromeček včetně dekorací je pro kočky a některé psy (především štěňata), velikým lákadlem. Čokoládové figurky i s alobalem, různé plastové ozdobičky a skleněné koule, stužky, řetězy a jiná lineární tělesa. Při pozření všechny tyto věci mohou způsobit zácpu a ucpání střev či jejich mechanické poškození. Nevěřili byste, jak jsou zvířata například šikovná v nasoukání desítek centimetrů dlouhých řetězů do svých útrob. Problémy mohou způsobit i v nestřeženém okamžiku ukořistěné jednohubky s párátky nebo překousané kabely od elektrických světýlek.

Otevřený oheň

Hořící svíčky na adventním věnci nebo zapálené vonné svíčky bleskově spálí chlupy nebo fousky spíše koček, které se pohybují po bytě i ve větších výškách. I když výjimkou není ani spálený zvědavý čumáček psa.
Ublížit dokáže i rozpálený vosk nebo čerstvě vytažené plechy s cukrovím z trouby, pokud se po nich kočka projde.

Čistící prostředky a dezinfekce

Před svátky se v bytech i domech hojně uklízí. Dávejte pozor na volně položené dezinfekční prostředky a různá bělidla.

Tým VET-PLUS