Článek

Nebezpečné potraviny pro psy

Potraviny, suroviny či vařená jídla, které by pes neměl pozřít, můžeme rozdělit do tří skupin:

  1. ty, u kterých hrozí okamžitá otrava zvířete
  2. ty, které při pozření sice nezpůsobí akutní stav ohrožující zdraví, ale při dlouhodobém užívání rozhodně nejsou příliš zdraví prospěšné
  3. ty, ze kterých se může stát „cizí těleso“ v zažívacím traktu

Hrozící otrava

Do první skupiny řadíme:

  • čokoládu – obsahuje toxický kofein a teobromin, čím vyšší procento kakaa čokoláda obsahuje, tím je nebezpečnější, například toxická dávka pro 5 kg psa může být už v necelé tabulce čokolády na vaření
  • hroznové víno včetně sušených rozinek – zde je toxická dávka individuální, někomu stačí k otravě pár kuliček vína, jiný pes sežere pytlík rozinek a nic se nestane
  • avokádo – způsobuje nekrózu srdečního svalu, nebezpečné množství je 100 g avokáda na 1kg váhy psa. Srdeční selhání se projevuje až za 1-2 dny po pozření – únavou, dušností, otoky, kašlem, neochotou k pohybu. Terapie veterinárním lékařem je nutná ihned po pozření!
  • nahnilé ovoce  – může obsahovat plísňový jed
  • makadamové ořechy
  • prasklé pecky z ovoce obsahující „hořké“ mandle
  • potraviny obsahující umělé sladidlo xylitol
  • kynuté těsto (třeba při pečení vánočky o svátcích) – nebezpečné je hned ze 2 důvodů. Prvním je mechanický účinek procesu kvašení, vznikajících plynů a tím způsobené dilatace žaludku. Klinické příznaky a následky mohou být obdobné jako například u život ohrožující torze žaludku. Druhým a nebezpečnějším problémem je biochemický účinek ethanolu, který při kvašení vzniká. U psů dochází k depresi nervového systému a metabolické acidóze – překyselení organismu, které může být smrtelné.
  • cibule a česnek – psi a kočky jsou vzhledem k nízké aktivitě enzymu, který chrání červené krvinky před oxidačním poškozením, velmi citliví na účinky toxinu obsaženého v česneku a cibuli. Tento toxin vyvolává rozklad červených krvinek a s ním spojenou anémii – chudokrevnost. Japonská plemena psů – akita inu, shiba inu a další jsou k účinkům citlivější. Pozření 15g cibule/kg u psa vyvolává příznaky otravy, které se mohou objevit až s dvoutýdenním zpožděním. Projevují se únavou, depresí, zrychleným dýcháním, bolestí břicha, průjmem, často pozorujeme tmavě zabarvenou moč. Při pozření cibule je nutná okamžitá návštěva lékaře a dekontaminace zažívacího traktu.
  • sůl – na první pohled nenápadná potravina, kterou najdeme v každé domácnosti. I v lidské spotřebě nadužívaná. Její atraktivní chuť bohužel často stojí za otravami solí u našich psů i koček. Je obsažena v podstatě ve všech „lidských“ potravinách, nejnebezpečnější je ovšem ve vysokých koncentracích např. v uzeninách, pečeném mase, zbytcích „od stolu“, ale také např. v některých modelovacích hmotách. Vyvolává zažívací potíže – zvracení, průjem, nadměrné pití, nadměrné močení, svalové třesy, křeče.  Smrtelnou otravu mohou vyvolat 4g/kg hmotnosti zvířete, což je obrovské množství soli, ale úměrně tomu je rizikem především pro mláďata a drobná zvířata. V případě otravy solí je důležitý příjem tekutin – ten by ale neměl být příliš rychlý. Doporučená hydratace by neměla překročit 0,5% hmotnosti za 60 min. Např. na 20kg psa je to 1 dcl vody.
  • alkohol

Tučná a mastná jídla

Ve druhé skupině hledejme především tučná, mastná a přesolená lidská jídla. Rozhodně není vhodné z našich pejsků udělat „dojídače“ toho, co zbylo u lidského stolu v domnění, že jím tím ozvláštníme psí jídelníček. Krom obezity pojídání takových jídel psí organismus zatěžuje z hlediska trávení. Velmi často dochází u psů po pozření tučných potravin k zánětu slinivky břišní (pankreatitidě). Pankreatitida je velmi bolestivé a život ohrožující onemocnění.

Pozor na neprůchodnost střev

A do poslední skupiny nevhodných potravin a surovin, hrozících způsobením neprůchodností nebo poškozením střev, patří peckovité ovoce (broskve, meruňky) a vařené kosti, které se lámou a mohou střevo propíchnou. Pokud psovi budete někdy dávat kosti, jak jedině syrové!

Text: tým VET-PLUS