Článek

Ortopedické vyšetření – co čeká vašeho pejska?

Jako klinika, která se zaměřuje na veterinární ortopedii, pro vás postupně budeme připravovat články na téma, jak dosáhnout co nejlepší péče o vaše psí nebo kočičí kamarády z pohledu jejich zdravého a nebolestivého pohybu.

V prvním dílu z chystaného seriálu si povíme více o tom, co vše se skrývá pod pojmem základní ortopedické vyšetření. To v naší ordinaci provádíme vždy s individuálním přístupem ke každému zvířeti, a i když by možná náš pacient, borderkolie Aiko, nesouhlasil, není vyšetření nikterak bolestivé 😊

Kdy vlastně začít uvažovat o návštěvě veterináře, zaměřeného na ortopedii? Jednoznačně, pokud váš zvířecí kamarád utrpí nějaký úraz, případně, když začne viditelně kulhat nebo si u něj všimnete jiných pohybových problémů, jako je chůze po schodech nebo obtíže při vstávání z pelíšku. Na škodu tomu ale není ani v případě prevence, kdy máte doma pejska v zátěži a žádné objektivní potíže u něj nepozorujete. Některá onemocnění mohou mít plíživý charakter nebo nevýrazný klinický obraz a tyto je vhodné, například u psů sportovců, odhalit a řešit včas, aby nadměrnou zátěží nedocházelo ke zhoršení problému, případně k nevratným změnám.

Ortopedické vyšetření obvykle zahajujeme pohledem (možný stupeň kulhání) a pohmatem (kvalita osvalení končetiny, svalový tonus). Prohmatáním se zaměřujeme zejména na rozsah pohybu jednotlivých kloubů, který nám dokáže napovědět, zda nejsou rozvinuty známky onemocnění limitující pohyblivost kloubů (např. artróza).

Končetiny vyšetřujeme vždy v páru, abychom byli schopni porovnat rozsah případných nedostatků na nemocné končetině, tedy obě přední nebo obě zadní. Vyšetření hrudních končetin provádíme ve většině případů ve stoje nebo v sedě, v případě zadních končetin je např. kolenní kloub lepší vyšetřovat v leže na boku.

Kromě rozsahu pohybu kloubů si u vyšetření pomáháme dalšími specifickými testy, které nám mohou dát podrobnější informaci například o volnosti (tzv. laxitě) kloubu při onemocnění kyčlí nebo poranění vazů.

Jedním z dalších testů, který je součástí ortopedického vyšetření, je vyšetření pomocí neurologického kladívka, které slouží k vybavení spinálních reflexů. Testujeme s ním správnou funkci nervů, může nám pomoci odhalit například onemocnění míchy. Platí, že ne každý pes, který kulhá nebo je bolestivý na končetinu, má totiž výhradně ortopedický problém.

Ortopedické vyšetření dále podle potřeby doplňujeme vyšetřeními za pomoci přístrojů, jako jsou RTG, sono nebo požádáme o spolupráci pracoviště, kde provedou CT vyšetření. O tom si ale více povíme v dalším samostatném článku.

Text: MVDr. Daniel Tomala