Stále se v médiích a na sociálních sítích mluví o tom, jak předejít komplikacím se zdravím u našich čtyřnohých kamarádů v horkém počasí, přesto každý rok slyšíme o dalším a dalším případu úmrtí psa z důvodu přehřátí. Pravděpodobně k tomu dochází proto, že někteří lidé posuzují situaci možného nebezpečí přehřátí dle fungování lidského těla a ne z pohledu termoregulace psího organismu.
Potí se pes?
Ano. Ale ne na celém těle jako člověk, potí se pouze na tlapkách, na kůži mezi polštářky. Pokud psovi ke chlazení nestačí tlapky, začne hyperventilovat, má rozšířenou tlamu „do úsměvu“, zrychleně dýchá, sliní, a tak se zbavuje tepla. V prostředí, kde je velké horko, se pes může velmi rychle dostat do stavu, kdy jeho tělesná teplota začne stoupat. Výchozím bodem pro možné přehřátí organismu psa je 39°C. Pokud teplota u zvířátka vystoupá až k 41°C, dochází u psa k trvalému poškození mozku a pravděpodobnost jeho dalšího přežití je rovna téměř nule.
Pozor na vysokou fyzickou aktivitu v horku
Přehřátí neboli úpal nemusí být vždy jen od slunce nebo od zavření zvířete pár minut v autě. Může k němu dojít i při nepřiměřeném fyzickém výkonu v teplém počasí. Třeba v běhu vedle kola nebo házení tenisáku do rybníka. Pes se může přehřát i u vody, házení míčku je fyzicky velmi náročné, a to nemusí jít rovnou o parné léto. Myslete na to a v létě při vyšších teplotách omezte fyzickou aktivitu na minimum. Paradoxně se může mnohem snáze přehřát pes sporťák, který je svalově „nastartovaný“ a jeho svaly začínají produkovat více energie hned a rychleji se tak i zahřejí.
Jaké jsou příznaky přehřátí?
Pes je apatický, dívá se do jednoho místa, má slabé držení těla, nehýbe se. Může upadnout až do kolapsu a bezvědomí, kdy se stává jeho další přežití hraničním, v takovém stavu přestávají fungovat základní životní funkce.
Co tedy dělat, když dojde k přehřátí psa?
Představte si, že pes je jako rozhycovaný kotel, jeho rozpumpované srdíčko na pokraji sil, aby ustálo přehřátí celého organismu. V takovém stavu na něj nesmíte chrstnout kýbl studené vody, byla by to další teplotní šok, který by velmi pravděpodobně vedl ke kolapsu.
Položte pejska do stínu, kde bude proudit dostatek kyslíku a čerstvého vzduchu. Ochlazujte ho postupným poléváním vodou, začněte od tlapek, přes třísla a bříško. Až v poslední fázi ochlazujte hrudník. Pokud je pejsek při vědomí, můžete mu dát trochu napít, ale opět ne najednou a ve velkém množství. Při ochlazování obecně dávejte pozor na velký teplotní skok, snížení teploty z 40 °C třeba na 33 °C nepomůže, dojte k rozvoji termického šoku.
Transport k veterináři
Následně transportujte pejska urgentně na veterinu. Ideálně zavolejte k lékaři dříve, než dorazíte na místo, ať zjistíte, zda mají kapacitu vás urgentně přijmout. V opačném případě hledejte jiné veterinární zařízení, kde nebudete na příjem čekat desítky minut v čekárně. Při přehřátí se hraje o každou minutu času.