Článek

Přípravky na zmírnění stresu

Oslavy závěrečných dní a hodin roku mohou přinášet našim čtyřnohým přátelům mnoho nepříjemných chvil a stresu. Jak tedy nejlépe ochránit psy a kočky před extrémním hlukem a záblesky z petard a ohňostrojů pomocí veterinárních přípravků? Na zklidnění zvířat nikdy nepoužívejte humánní (lidské) léky, které jsou nevhodné svým složením. Na klinice vám rádi poradíme, jaké veterinární prostředky můžete volit.

Přípravky, které pomáhají zvířatům lépe zvládat stres, můžeme rozdělit do dvou základních skupin:

  • přírodní preparáty
  • léčiva – veterinární léčivé přípravky

Přírodní preparáty

Jedná se o preparáty, které jsou volně k zakoupení bez předepsaného receptu lékařem. Hlavní účinnou složkou těchto přípravků je přírodní látka, která ovlivňuje psychický stav zvířete tím, že mírní stres a pomáhá ho tak zvířeti lépe zvládat.

Preparáty neovlivňují vědomí pacienta ve smyslu navození útlumu, spavosti nebo dezorientace, nemají tedy žádný sedativní (utlumující) efekt. Jsou zcela bezpečné a vhodné i pro nemocné pacienty a prakticky jimi není možné zvíře předávkovat. Nelze od nich však očekávat plnou eliminaci stresu, který je v některých případech tak veliký (jako například silvestrovské veselí), že je jejich efekt sotva pozorovatelný.

Mezi přírodní preparáty patří ty, které se podávají perorálně (do tlamy) ve formě tablet, tekutin nebo formou speciálních veterinárních krmiv. Dále mezi tyto přípravky řadíme takové, které zvíře vnímá čichem – tzv. feromony.

Perorální přírodní přípravky (do tlamky zvířete)

Obsahují účinné látky na bázi aminokyselin (např. L-tryptofan nebo L-theanin) nebo na bázi bílkovin odvozených od bílkovin mleziva tzv. kolostrálních proteinů (např. alfa-kasozepin nebo komplex kolostra C3). Všechny tyto látky různými způsoby a mechanismy ovlivňují přenos nervového vzruchu v mozku a hladiny některých látek v mozku jako serotonin, dopamin, GABA atd. Tímto působením snižují míru stresu a navozují u pacienta relaxaci a pohodu. Existují také speciální veterinární krmiva, která dokáží kombinovat obě tyto složky.

ZYLKÉNE

Bylo zjištěno, že některé z kolostrálních proteinů mají uklidňující účinky na mozek sajících mláďat a jedna z těchto bílkovin – alfa-kasozepin se dnes využívá k mírnění stresu u zvířat. Alfa-kasozepin se získává z mléčného proteinu zvaného kasein. Výzkumy ukazují, že alfa-kasozepin snižuje strach podobným způsobem jako diazepam (utišující lék, takzvaný trankvilizér). Na rozdíl od diazepamu, je však Zylkéne zcela bezpečný a je:

  • dobře snášen (vedlejší účinky nejsou známy)
  • chutný (velmi dobře přijímám kočkami)
  • hypoalergenní
  • neobsahuje laktózu
  • neobsahuje konzervační látky

Zylkéne se prodává ve formě kapslí, které se jednoduše otevírají a obsahují prášek, který se přimíchává do krmiva. Doporučujeme podávat minimálně 1-2 dny před očekávanou událostí. Při dlouhodobých potížích se stresem by se měl Zylkène podávat nejprve po dobu 1 – 2 měsíců nebo i déle, pokud je to možné. Celoživotní užívání je možné.

ALAVIS CALMING (pro psa a kočku) a ALAVIS CALMING EXTRA SILNÝ (pro velké psy)

Přípravek ve formě pamlsku, kombinuje komplex kolostrálních proteinů s aminokyselinou L-theaninem. Vyznačuje se rychlým nástupem účinku, lze podat 30-60 minut před očekávanou událostí. Podává se 1x denně. Doba podávání není omezena.

VetiCalm

Přípravek na přírodní bázi ve formě pasty. Vhodný zejména pro zvířata, která obtížně přijímají tablety.

PŘÍRODNÍ AKTIVNÍ SLOŽKY

Meduňka lékařská – dlouho považovaná za „univerzální prostředek“ pro téměř jakékoli onemocnění. U psů se nejvíce využívá při zažívacích problémech, řešení úzkosti z odloučení, při poruchách spánku, stresu a podrážděnosti.

Hořčík – jeho nedostatek může způsobovat stres, nervozitu a podrážděnost domácího mazlíčka. Nízká hladina hořčíku může souviset s „vysokou hladinou vápníku“, který přetíží svalové a nervové buňky a způsobí tak zvýšení hladiny adrenalinu. To může způsobit nevyzpytatelné chování, zvýšenou citlivost, nervozitu, agresi a / nebo napětí.
Hořčík, který je obsažen v přípravku VetiCalm® tento stres snižuje a upravuje nevhodné chování u psů.

L-theanin – se přirozeně vyskytuje v listech zeleného čaje a pomáhá udržovat domácí mazlíčky v klidu a pohodě.

Valeriána neboli Kozlík lékařský – bylinný doplněk, který lidé tradičně používají ke zmírnění nespavosti, stresu a úzkosti.

L-tryptofan – přírodní aminokyselina, která se podílí na produkci hormonu serotoninu, který snižuje agresi a stres.

Mučenka (Passiflora) – bylina známá pro své přirozené uklidňující vlastnosti. Používá se mnoho let a je pro psy zcela bezpečná. Pokud Váš pes trpí úzkostí, je to přirozený prostředek na zmírnění příznaků.

Léčiva – veterinární léčivé přípravky

Tyto přípravky je možné vydat pouze na lékařský předpis. Jejich účinné látky mohou ovlivňovat řadu fyziologických funkcí pacienta (vědomí, krevní tlak, funkce srdce a podobně) a podat zvířeti je lze pouze po konzultaci s lékařem. Vhodnost toho kterého léčiva pro konkrétního pacienta vždy určí veterinární lékař.

Nejčastěji používanými léčivy proti stresu při silvestrovských ohňostrojích jsou tzv. sedativa. Jedná se o léky s tlumivým účinkem na vědomí, způsobují ospalost až spánek. Lze je použít u zvířat extrémně stresovaných, u kterých selhávají jiná opatření proti stresu (chovatelská opatření, přírodní přípravky). Někdy však mohou vyvolávat paradoxní reakci, kdy místo útlumu dojde k excitaci (rozrušení). Běžně se používají v rámci anesteziologických protokolů.

Mezi tato léčiva patří např. Diazepam, acepromazin (známý jako veterinární léčivo Sedalin) nebo dexmedetomidin (veterinární léčivo Sileo). Po podání výše zmíněných léčiv musí být pacient vždy pod dozorem, neměl by zůstat sám.

SILEO GEL PRO PSY

Přípravek Sileo gel se poněkud vymyká výše zmíněným vlastnostem, a to především z hlediska tlumivého vlivu na vědomí. Je označován jako nesedativní anxiolytikum. Ačkoliv, pokud se podá dexmedetomin injekčně, působí jako sedativum, pokud se ale aplikuje jako gel na sliznici dutiny ústní, tak se projeví primárně jeho anxiolytické účinky – tedy účinky PROTI STRACHU Z HLUKU. Je tedy vhodný při jakýchkoliv hlučných událostech, které vyvolávají u psů stres.

Gel se aplikuje na sliznici dutiny ústní do tvářové kapsy (mezi dáseň a lícní stěnu horního pysku psa). Důležité je nepodat lék až na kořen jazyka, protože při spolknutí gel neúčinkuje. Výrobce doporučuje při manipulaci s přípravkem použít rukavice, aby nedošlo k náhodnému vstřebání přes kůži majitele.

Nástup účinku je za 15-60 min po podání a délka trvání účinku 2-3 hodiny. Sileo lze opakovaně aplikovat až 5x v intervalu minimálně 2 a více hodin. Velmi důležité je nepřekračovat dávkování, jinak se mohou projevit tlumivé účinky na vědomí zvířete a další nežádoucí účinky. Výjimečně se však i při správné dávce může u psa objevit ospalost, sedace, nebo zvracení. Sileo je kontraindikováno (není dovoleno podávat) u psů s vážným onemocněním srdce nebo vážným systémovým onemocněním (např. onemocnění jater a ledvin). Pro kočky není přípravek schválen.