Pokud váš zvířecí kamarád již někdy podstoupil operační zákrok v plné anestezii, tak jste se jistě setkali s předoperační instrukcí veterináře, nechat svého pejska nebo kočičku 12 hodin před operací vylačnit. V dnešním článku bychom vám rádi vysvětlili, proč je zrovna toto pravidlo tak důležité a rozhodně není dobré brát ho na lehkou váhu.
Před operačním zákrokem uvádíme pacienta do plné anestezie, která „vypíná“ svalový tonus (nebo také svalové napětí) v těle. To může způsobit i povolení tonu svěračů, včetně svěrače žaludku. Při nedodržení hladovky tak hrozí návrat a následné vdechnutí potravy zvířetem do plic. Jedná se o nebezpečnou komplikaci, která je schopná vašeho čtyřnohého kamaráda potenciálně ohrozit na životě. Může totiž způsobit aspirační pneumonii, tedy zápal plic, v důsledku vdechnutí žaludečních kyselin.
Podobná je tomu i situace po zákroku, kdy nedostatečné ovládání svalových tonů může způsobit problémy při probouzení z anestezie, pokud pacient dostane potravu příliš brzy. Pacient ještě není sám stoprocentně schopný ovládat polykací reflex a potrava nebo pamlsky mohou zapadnout do průdušnice a zvíře se může zadusit. Doporučujeme proto po operaci dodržovat pokyny lékaře a s příjmem jídla vyčkat pár hodin, až je zvíře plně orientované a zcela při vědomí.
Někdy se v souvislosti s těmito pravidly setkáváme s obavami majitelů, že pejsek nebo kočička budou strádat hlady. Ale tyto obavy jsou opravdu zbytečné, pro zvíře není nijak nebezpečné, pokud dodrží 10 – 12 hodinovou hladovku. Spíše jde jen o naši pocitovou újmu, že náš kamarád bude delší dobu bez potravy
Text: tým VET-PLUS