Často se stává, že se na nás obrací majitelé s podezřením, že se jejich pes nebo kočička otrávili. Pravdou ale je, že pouze jeden z deseti takových případů bývá veterinárním lékařem skutečně potvrzen jako otrava. Otrava bývá velmi často majiteli zaměňována s různými problémy zažívacího traktu.
I když případů skutečných otrav bývá méně, než se majitelé domnívají, pojďme si v dnešním článku uvést základní pravidla, jak se chovat, když takové podezření na otravu v případě svého mazlíčka máte. Vždy je lepší být na něco takového připraven, než zaskočen.
Na nečekanou událost buďte připraveni předem
- Mějte uložené telefonní číslo na svého veterináře nebo veterinární pohotovost v mobilu. V případě neočekávané události neztratíte důležitý čas. Při panice často nejsme schopni jednat racionálně a hledat potřebný kontakt teprve na internetu nás může zásadně zdržet. Při otravách hrajeme o každou minutu času.
- Vždy dbejte nejdříve na vlastní bezpečnost! Pokud mohlo dojít k úniku látky, která způsobuje problémy nadýcháním, volejte hasiče a zvíře sami ze zasaženého prostoru nezachraňujte!
- Existují nonstop toxikologická pracoviště (např. Toxikologické informační středisko – 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02), kde vám jsou schopni sdělit podrobnosti o látce, kterou vaše zvíře pozřelo nebo jí bylo potřísněno, pokud jste psa nebo kočku při nehodě přímo viděli a víte, s čím přišli do kontaktu. I číslo na takové pracoviště si můžete uložit do telefonu jako prevenci.
Pozor na vyvolání zvracení, ne vždy je to vhodné
Často je v případě otrav doporučováno zvracení. POZOR! To platí pouze v některých případech. Poraďte se po telefonu s veterinárním lékařem, zda je to vhodné ve vašem případě. Například při pozření silných chemických látek, jako jsou kyseliny, čističe odpadu apod., zvíře látku už jednou pozřelo a může mít poleptané sliznice … pokud vyvoláte zvracení, poleptají se sliznice ještě jednou a může dojít až k ruptuře jícnu, což vašemu kamarádovi pravděpodobně přivodí horší stav, než samotný jed v žaludku.
Pokud je vhodné zvracení vyvolat, jak na to?
Máte-li doma 3% peroxid vodíku, nalijte ho do mírně zakloněné hlavy zvířete v množství cca 2 ml na 1 kg váhy. Lžičkou nebo injekční stříkačkou. Nástup zvracení může trvat i několik minut, buďte opatrní, neopakujte aplikaci perodixu vícekrát než jednou. Sám peroxid by mohl mírně poleptat sliznice při nadměrném užití.
Dalšími možnostmi k vyvolání zvracení je aplikace jedlé sody, kterou nasypete na kořen jazyka nebo použití hořčice, kterou naředíte vodou třeba do injekční stříkačky a zkusíte aplikovat do tlamy.
Poslední možností je aplikace injekce od veterináře, která zvracení vyvolá spolehlivě.
Spěchejte k veterináři
Vydejte se na veterinu! V průběhu transportu zvířete současně vždy k lékaři volejte, ať jsou na klinice nebo v ordinaci připraveni vás okamžitě přijmout a nečekáte na vyřízení formalit.
Jaké údaje veterině nahlásit?
Jaké váhy a plemene váš čtyřnohý kamarád je, jak je starý, jakého je pohlaví, zda je kardiak. Popište, kde se zvíře s otravou setkalo, např. v garáži, ve sklepě, na louce … Pokud jste přímo viděli, s čím váš pejsek nebo kočka přišel do kontaktu, uveďte, jakého skupenství látka byla, zapamatujte si (nebo rovnou vyfoťte), jaké barvy byl obal nebo obsah … v garáži často bývá třeba fridex (má nasládlou chuť a psíkům chutná!), ve sklepě zase jed na krysy. Každá drobnost může pomoci. Pokud to lze, vezměte příčinu otravy přímo s sebou (chemikálii, větvičku, rostlinu …) nebo ji alespoň vyfoťte, včetně informací na obalu.
Tolik základní poučení o rychlé reakci v případě podezření na otravu. V některém z dalších článků si povíme, čím nejčastěji se vaši čtyřnozí kamarádi mohou doma otrávit, a jak se zachovat co nejúčinněji v konkrétních případech otrav.
Text: tým VET-PLUS