Článek

První pomoc při otravě psa a kočky

Často se stává, že se na nás obrací majitelé s podezřením, že se jejich pes nebo kočička otrávili. Pravdou ale je, že pouze jeden z deseti takových případů bývá veterinárním lékařem skutečně potvrzen jako otrava. Otrava bývá velmi často majiteli zaměňována s různými problémy zažívacího traktu.

I když případů skutečných otrav bývá méně, než se majitelé domnívají, pojďme si v dnešním článku uvést základní pravidla, jak se chovat, když takové podezření na otravu v případě svého mazlíčka máte. Vždy je lepší být na něco takového připraven, než zaskočen.

Na nečekanou událost buďte připraveni předem

  1. Mějte uložené telefonní číslo na svého veterináře nebo veterinární pohotovost v mobilu. V případě neočekávané události neztratíte důležitý čas. Při panice často nejsme schopni jednat racionálně a hledat potřebný kontakt teprve na internetu nás může zásadně zdržet. Při otravách hrajeme o každou minutu času. 
  2. Vždy dbejte nejdříve na vlastní bezpečnost! Pokud mohlo dojít k úniku látky, která způsobuje problémy nadýcháním, volejte hasiče a zvíře sami ze zasaženého prostoru nezachraňujte!
  3. Existují nonstop toxikologická pracoviště (např. Toxikologické informační středisko – 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02), kde vám jsou schopni sdělit podrobnosti o látce, kterou vaše zvíře pozřelo nebo jí bylo potřísněno, pokud jste psa nebo kočku při nehodě přímo viděli a víte, s čím přišli do kontaktu. I číslo na takové pracoviště si můžete uložit do telefonu jako prevenci.

Pozor na vyvolání zvracení, ne vždy je to vhodné

Často je v případě otrav doporučováno zvracení. POZOR! To platí pouze v některých případech. Poraďte se po telefonu s veterinárním lékařem, zda je to vhodné ve vašem případě. Například při pozření silných chemických látek, jako jsou kyseliny, čističe odpadu apod., zvíře látku už jednou pozřelo a může mít poleptané sliznice … pokud vyvoláte zvracení, poleptají se sliznice ještě jednou a může dojít až k ruptuře jícnu, což vašemu kamarádovi pravděpodobně přivodí horší stav, než samotný jed v žaludku.

Pokud je vhodné zvracení vyvolat, jak na to?

Máte-li doma 3% peroxid vodíku, nalijte ho do mírně zakloněné hlavy zvířete v množství cca 2 ml na 1 kg váhy. Lžičkou nebo injekční stříkačkou. Nástup zvracení může trvat i několik minut, buďte opatrní, neopakujte aplikaci perodixu vícekrát než jednou. Sám peroxid by mohl mírně poleptat sliznice při nadměrném užití.

Dalšími možnostmi k vyvolání zvracení je aplikace jedlé sody, kterou nasypete na kořen jazyka nebo použití hořčice, kterou naředíte vodou třeba do injekční stříkačky a zkusíte aplikovat do tlamy.

Poslední možností je aplikace injekce od veterináře, která zvracení vyvolá spolehlivě.

Spěchejte k veterináři

Vydejte se na veterinu! V průběhu transportu zvířete současně vždy k lékaři volejte, ať jsou na klinice nebo v ordinaci připraveni vás okamžitě přijmout a nečekáte na vyřízení formalit.

Jaké údaje veterině nahlásit?

Jaké váhy a plemene váš čtyřnohý kamarád je, jak je starý, jakého je pohlaví, zda je kardiak. Popište, kde se zvíře s otravou setkalo, např. v garáži, ve sklepě, na louce … Pokud jste přímo viděli, s čím váš pejsek nebo kočka přišel do kontaktu, uveďte, jakého skupenství látka byla, zapamatujte si (nebo rovnou vyfoťte), jaké barvy byl obal nebo obsah … v garáži často bývá třeba fridex (má nasládlou chuť a psíkům chutná!), ve sklepě zase jed na krysy. Každá drobnost může pomoci. Pokud to lze, vezměte příčinu otravy přímo s sebou (chemikálii, větvičku, rostlinu …) nebo ji alespoň vyfoťte, včetně informací na obalu.

Tolik základní poučení o rychlé reakci v případě podezření na otravu. V některém z dalších článků si povíme, čím nejčastěji se vaši čtyřnozí kamarádi mohou doma otrávit, a jak se zachovat co nejúčinněji v konkrétních případech otrav.

Text: tým VET-PLUS