Článek

Psí senior

Psy většiny plemen považujeme za seniory od 8 let jejich života. S pejsky v seniorském věku doporučujeme pravidelně navštěvovat ordinaci veterináře minimálně 1x ročně. Lepší je dokonce chodit vždy již po 6. měsících. Jistě jste už někde slyšeli nebo četli: 1 psí rok = 7 let života člověka. Pro hrubou představu toto můžeme opravdu použít jako příměr. Lidé po dosažení určitého věku absolvují preventivní prohlídky každé 2 roky.

Pro lepší pochopení si uveďme příklady onemocnění, která se začínají častěji objevovat právě u psích seniorů a kde jako majitel čtyřnohého kamaráda budete ve výhodě v boji s onemocněním, pokud se o něm dozvíte co nejdříve:

  • chronické nemoci ledvin (nasazení ledvinové diety dokáže výrazně zpomalit finální selhání tohoto orgánu)
  • onemocnění srdce (kardiologické vyšetření a nasazení speciálních léků pro kardiaky udrží srdíčko déle v kondici dobré pro téměř normální život – s procházkami a dalšími psími radostmi)
  • zánět dělohy u fenek (akutní a život ohrožující stav, kterému lze předejít kastrací feny)
  • zvětšení prostaty u pejsků (tzv. benigní hyperplazie, kdy pejsek močí s krví, namáhavě se vyprazdňuje, často má souvislost se vznikem hrázkové kýly)
  • nádory na mléčné žláze (ne všechny nádory na mléčné žláze jsou zhoubné, ale pokud je ponecháte bez další léčby, hrozí, že se zhoubnými postupem času stanou. Také rostou a pro žádného tvora není příjemné mít na těle rostoucí přívažek. Z našeho pohledu má smysl odstraňovat i nádory velikosti hrášku, takový zákrok dává šanci na plné vyléčení, bez rozvinutí metastáz po těle. A viděli jsme již třeba tak zanedbané nádory, že si je fenka při chůzi rozdírala o zem)
  • Cushingův syndrom (nasazení léků vašemu parťákovi uleví a může mu dát i několik dalších let spokojeného života)
  • artritida/artróza (vývoj v medicíně postupuje rychle vpřed i v té veterinární, dnes léčíme i zvířata za pomoci biologické léčby, která v tomto případě dokáže psům pomoci s jejich mobilitou a bolestivostí)

Díky prevenci u starších pejsků může veterinární lékař včas odhalit závažné onemocnění a zahájit léčbu hned v počáteční fázi. A i když nedokážeme často zvíře plně vyléčit, můžeme dosáhnout toho, že váš psí kamarád tu s vámi bude déle a bude navíc žít s dobrou kvalitou života.