Plně sportovat a zatěžovat svého pejska, například běháním vedle kola nebo chozením po horách, začněte až v roce a půl, tedy v 18 měsících. Tehdy už považujeme kostru psa za dozrálou z pohledu vývinu.
Jakou vzdálenost štěně ujde?
Neexistují tabulky na to, jaké vzdálenosti je štěně v tom a tom věku schopné ujít nebo uběhnout. Řiďte se svým vlastním rozumem a aplikujte princip – malého parťáka nebudu viditelně přetěžovat. Opatrní buďte zvláště u rostoucích štěňata velkých plemen.
Výlety okolo 20 km jsou jednoznačně příliš. Správná délka pohybu pro menší štěně bude blíže k číslu v délce několika málo kilometrů.
Štěně nás naštěstí samo viditelně upozorní na to, že je unavené a další zátěž už nesnese. Typickým příznakem únavy a nechutě jít dál, je posedávání pejska na cestě. Jako správný páníček jen prohloubíte svůj vztah se svým čtyřnohým kamarádem, když tyto signály budete vnímat a akceptovat a štěňátko na další cestě poponesete nebo mu dopřejete čas na odpočinek.
Pes sporťák
Chcete mít parťáka, který bude sportovat? Jděte na to postupně. Do plných sportovních aktivit zařazujeme psa až později, lehce začít můžete ve věku okolo 8. měsíců. Přetěžování v příliš ranném věku může vést k onemocnění kloubů. V začátku trénujte štěňátko jen na nošení postroje, zvykejte ho na manipulaci potřebnou k vybrané sportovní disciplíně. Nenechte příliš mladé zvíře tahat těžkou zátěž nebo běhat na plný výkon.
Text: MVDr. Daniel Tomala